Już wkrótce

Simplepie detected an error. Please run the compatibility utility.
The following Simplepie error occurred:
A feed could not be found at http://www.google.com/calendar/feeds/admin%40salonkobiet.org/public/full?start-min=2018-05-28&orderby=starttime&sortorder=ascending&singleevents=true

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości i 24 użytkownik 
  • AccSMalvx
  • Traviktino
  • adminmodadfsb
  • watchonlineser
  • CelindaGov

Ostatnio odwiedzili nas...

CelindaGov - 28.05-07:32
AccSMalvx - 28.05-07:32
watchonlineser - 28.05-07:31
adminmodadfsb - 28.05-07:31
Traviktino - 28.05-07:30
JonnaCapua - 28.05-06:46
LouiePaspa - 28.05-05:41
Shane64Y57 - 28.05-02:24
knsong702 - 28.05-02:07
ArlieLabar - 28.05-02:05

Statystyka

Użytkowników : 103318
Pozycje : 32
Zasoby : 3
Odsłon : 276005

LOGOWANIE

Zarejestruj się, żeby otrzymywać nasz newsletter!Dziękujemy za rejestrację!

RSS

Wykład prof.Tadeusza Stępnia z cyklu Religie Świata.JUDAIZM PDF Drukuj Email
Wpisany przez Łucja Królikowska   
Wtorek, 17 Marzec 2009 19:07
W ramach cyklu Religie Świata 26 lutego wysłuchałyśmy wykładu nt. Judaizmu wygłoszonego przez prof. Tadeusza Stępnia.
Judaizm to najstarsza monoteistyczna religia świata dlatego warto było poświęcić trochę czasu aby zapoznać się z historią jej powstawania i sposobu praktykowania przez narodowość żydowską. Tym bardziej, że prof. Stępień przybliżył nam bogactwo tej religii w sposób niezwykle interesujący.

Pierwsza część wykładu dotyczyła początku dziejów Judaizmu, począwszy od praojca Abrahama, któremu ukazał się Bóg zawierając z nim przymierze. Bóg wybrał Abrahama aby nawiązać dialog z ludzkością i w zamian za podporządkowanie się jego nakazom obiecał ludowi Izraela pomoc i ochronę. Dowiedziałyśmy się również jak wyglądało w 18 wieku przed Chrystusem życie plemion żydowskich, czym się zajmowali i jak byli zorganizowani. Dalej prof Stępień przybliżył nam historię potomków Abrahama ich długą wędrówkę do Ziemi Obiecanej i w końcu utworzenie w 967r. p.n.e. zjednoczonej monarchii Żydowskiej. Wędrówka ta zakończyła się wybudowaniem przez króla Salomona świątyni jerozolimskiej, w której umieszczono Arkę Przymierza. Arka Przymierza, w Biblii opisywana jako skrzynia obita złotem. Zawierała w sobie przedmioty kultu takie jak: laskę Arona, dzban z manną i dwie tablice Dekalogu, które Bóg wręczył Mojżeszowi na górze Synaj jako przypieczętowanie przymierza z ludem Izraela. Niestety, mityczna Arka zaginęła w czasie zburzenia świątyni i do tej pory mimo usilnych poszukiwań nie udało się jej odnaleźć. Zburzenie świątyni oznaczało koniec kultu świątynnego i skoncentrowanie religii wokół Biblii w której zapisane były objawione prawdy o Bogu. Miejsce kapłanów zajęli rabini którzy byli gwarantami ciągłości wiary żydowskiej.Ciekawe, że podstawą judaizmu nie jest wiara zawarta w Biblii ale sposób postępowania i zbiór praw religijnych spisanych w Talmudzie. Talmud to księga składająca się z dwóch części Miszny i Gemary, zawierająca zbiór 613 podstawowych obowiązków, praw i zakazów dotyczących obchodu świąt, ceremonii, rytuałów i obyczajów. Zbiór ten precyzyjnie ustala zachowanie się Żyda w każdej sytuacji. Często zastanawiamy się nad naszym postępowaniem. Czy to co robimy i jak się zachowujemy jest prawidłowe? Żyd natomiast zagląda do Tory i ma gotową odpowiedź. Czy życie nie wydaje się wtedy łatwiejsze?
Dzięki Torze Bóg jest zawsze obecny w życiu, nawet w sprawach codziennych ,gdyż one są też godne Boga. Ogromna ilość przepisów zawartych w Torze dotyczy właśnie codzienności między innymi sposobu spożywania pokarmów i tak np., nie wolno spożywać mięsa zwierząt nieparzystokopytnych czy nieprzeżuwajacych tak jak świni lub zwierząt wodnych nieposiadających płetw jak węgorze, raki i kraby.Także warzywa i owoce muszą być sprawdzone.
Obszerna część wykładu dotyczyła świąt i sposobu ich obchodzenia.Obowiązkiem żyda jest święcenie soboty-Szabatu. W tym dniu otrzymuje on od Boga drugą duszę. Szabat zaczyna się w piątkowy wieczór zapaleniem dwóch świec i odmówieniem błogosławieństwa. W sobotę nie wolno wykonywać prac, podróżować, zapalać ognia oraz urządzeń elektrycznych. Spożywa się dwa posiłki i śpiewa hymny szabatowe. Wesołość słuchaczy Pan Profesor wzbudził opowiastką o tym jak przed wojną młodzi chłopcy dla zabawy podkradali się do domów w których obchodzony był Szabat i zdmuchiwali świece by potem móc być poproszonym o ponowne ich zapalenie, oczywiście za drobną opłatą. Nie sposób tu wymienić wszystkich świąt i jak się je obchodzi na pewno są to jedne z najpiękniejszych ze wszystkich religii. Jednym z ciekawych świąt jest takie, w którym darowuje się wszystkie długi, przydało by się nam bardzo w dobie kryzysu.
Wykład urozmaicił pokaz fotografii, prezentacja stroju rabina oraz zabawne dykteryjki o żydach.Te dwie godziny spotkania minęły błyskawicznie. Na pewno nie udało się opowiedzieć o wszystkim bo i temat rzeka. Dla tych którzy chcieli by posiąść jeszcze więcej informacji o tej jakże bogatej religii Pan profesor polecił piękną książkę ,,Obrzędy i symbole Żydów". Z przyjemnością oczekujemy kolejnego wykładu zatytułowanego "Jezus z Nazaretu", który odbędzie się już 19 marca i na który serdecznie zapraszamy.


Zmieniony ( Środa, 18 Marzec 2009 20:37 )
 

Z ostatniej chwili

Spotkanie UTW na Wyścigach 2 października na Torach Wyścigów Konnych na Służewcu dla słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Warszawy i okolic organizowana jest impreza plenerowo-integracyjna.
Współorganizatorami imprezy jest Pan Poseł Michał Szczerba, Totalizator Sportowy Sp. z o.o. oraz Dyrekcja Torów Wyścigów Konnych. W programie min:
1.Zwiedzanie obiektów Torów Wyścigów Konnych
2.Specjalna gonitwa o Puchar Uniwersytetu Trzeciego Wieku
3.Konkurs na najbardziej fantazyjny kapelusz
4.Piknik z cateringiem
Udział w imprezie jest bezpłatny.
Zbiórka: sobota 2.10.2010 r. o godz. 10.00 przed kasami głównymi.- Szczegóły...

fILM 30 września Stowarzyszenie Nasze Łomianki zaprasza do Galerii 41 na godz. 19.30. na projekcję nowego filmu Bohdana Kezika pt."Żądza pieniądza".- Szczegóły...

Download NFSP!

wycieczki Zapraszamy na ciekawe, niedrogie, jednodniowe wycieczki
19 września - Skierniewickie Święto Kwiatów - cena 48 zł.

(kliknij w szczegóły) - Szczegóły...

Wyszukiwarka

Powiedz nam coś o sobie...

Ile masz lat?